В голямата зала на театъра в Кюстендил, в Деня на народните будители - 1 ноември, звучаха произведения за класическа китара от южноамерикански и испански композитори, както и творби за пиано от Шопен, включени в благотворителен концерт, изнесен от 18-годишния Димитър Стоймиров. Целта на инициативата е да се съберат средства, с които да бъде закупен роял за общинския театър в града. Тя беше подкрепена и от цигуларката Велина Петкова, която участва в концерта.
Веселина Касабова, Димитър Караиванов и Мирослав Николов от "Игриказки" – Варна ще гостуват на 3 септември в Регионалната библиотека "Стилиян Чилингиров".
Те ще представят импровизационен театър, съобщиха от шуменската библиотеката.
Екипът на "Игриказки" предлага на участниците възможността да предизвикат себе си, потапяйки се в свят, в който всяка реплика е изненадваща, всяко движение – спонтанно, а смехът и креативността, както и откриването на нови начини човек да изрази и представи себе си по емоционално автентичен начин вървят ръка за ръка, съобщават организаторите на проявата.
Импровизационният театър, често наричан само импро, е форма на театър, често комедия, в която повечето или цялото действие е непланирано и без сценарий. Всички участват в процеса и всички са виновни за крайния резултат, който винаги е добре прекарано време и смях без кра
Изложба „Керамиката – начин на живот“ ще бъде представена по повод 80 години от рождението на проф. Ивана Енева (1944-2022).
Откриването е на 3 септември в галерия „Академия“, съобщават от Националната художествена академия (НХА).
Заглавието на експозицията е вдъхновено от думите на проф. Енева: „За мен керамиката е начин на живот, а Академията – моя съдба“.
Ивана Енева е художник-изследовател в областта на керамиката, професор в Националната художествена академия, първата жена заместник-ректор на НХА и първата жена професор по керамика в България.
„В творбите си тя търси нова модерна образност, основана на изключителните интегрални свойства на глината да се свързва с други материали – стъкло, метал, хартия – с нови трайни пластични и естетически характеристики. Забележителни са нейните п
Искаме посетителите на нашите изложби да видят Намибия, каквато ние я видяхме. Това казаха художничката Десислава Минчева и фотографът Сандро Арабян. Двамата откриха тази вечер изложбата „Намибия/хората" в галерия „Арте“.
Иска ми се от кадрите ми, като застане човек пред тях, по някакъв начин да види това, което аз съм видял - непипната от човек и максимално истинска, каза фотографът.
„А пък, ако поиска и да иде, ще бъде най-хубаво“, допълни художничката.
Само преди два дни те представиха изложбата „Намибия/природата" в галерията на ул. „Шипка“ 6. Авторите разказват, че картините от двете изложби са тематично разделени. „Те са от две различни пътувания. Особено моите снимки, тъй като нейните картини са правени впоследствие. Идеята беше да не бъдат две повтаряеми изложби, а да бъдат д
Крис Гран поема по нов път с новата си песен „Промяната“, разказват от екипа на младия изпълнител.
По думите им песента е пикантна смесица от класическо поп звучене с премерена доза хип хоп и фънк емоция, и е преход към следващите музикални проекти на артиста.
„Тази песен е провокирана от пренареждането на моя личен вътрешен свят и откриването на нови хоризонти. Донякъде „Промяната“ повдига и една много важна не само за мен, но и за цялото общество днес, тема – тази за психичното здраве“, казва изпълнителят.
Той е автор на музиката и текста, а по аранжимента работи заедно с Емилио Мархолев, Христо Нейчев. Парчето е записано в Sing Song Studio, където с гласовете си като беквокали се присъединяват и Миглена Русева от трио Trinity,
Филмът "Дедпул & Върколака" с Райън Рейнолдс и Хю Джакман крие не една и две изненади, сред които е завръщането на актрисата Дженифър Гарнър като супергероинята Електра 19 години след едноименния филм, пише Холивуд рипортър.
Близо две седмици след излизането на "Дедпул & Върколака" по кината, Гарнър споделя как се е стигнало до повторното й влизане в ролята.
В публикация в Инстаграм Дженифър Гарнър разкрива, че след като не е влизала в образа на Електра от 19 години, не е била напълно във форма - "не и във форма за персонаж на "Марвел", и за да се подготви, е засилила тренировките заедно с дубльорката си.
Освен че се е подложила на интензивен тренировъчен режим, Гарнър е взимала и уроци по бокс.
Гарнър също така благодари на Леви и Рейнолдс за това, че са върнали Електра.
Актрисата допълва, че заедно с дубльорката
Димитър Стоймиров е ученик в 12 клас на Езикова гимназия „Д-р Петър Берон“ в Кюстендил. Свири на китара от седем години, а от пет - и на пиано. Бил е част от школата към Читалище „Братство 1869“, след това му е преподавал Асен Маринов. Стоймиров е учил пиано при Красимира Матуска.
Младежът се увлича по класическа музика, но се занимава и с математика, програмиране и езици. Димитър събира голямо количество пиеси, които иска да представи пред по-голяма публика и така се ражда идеята да съчетае своя концерт с каузата за покупка на роял за театъра. Търси помощ за инициативата и получава подкрепата на Община Кюстендил и на отдел „Култура и духовно развитие“. От Читалище „Братство 1869“ предоставят роял, а от ръководството на общинския театър - зала за концерта. Учителят Евгени Серафимов се заева да помага с организацията, която отнема цял месец.
По думите на Серафимов, на когото Димитър е ученик, делото е наистина будителско и неслучайно за изявата е избран този празник. Будителско е от страна на Митко, който има смелостта да помечтае, че 700 кюстендилци ще искат в петък вечер да чуят Шопен и Пиацола и час и половина да го правят. Да застанеш пред тях и да свириш без партитура с цялата програма наизуст, това е будителство, отбелязва Серафимов. Будителско е и заради това, че Кюстендил се обедини, Община, театър, читалище и учител да дадат крила на едно дете, което е готово да полети, допълни той. Серафимов припомни, че преди години служители на Кюстендилския окръжен съд застават зад таланта на Владимир Димитров - Майстора и той от едно бедно момче, което обича да рисува, израства до най-големия художник на България.
Сред публиката на концерта преобладаваха млади хора.
Относно предпочитанията към музикалните жанрове, Димитър Стоймиров каза, че не е човек, който може и ще каже кое е по-добър или по-лош.
Варненската опера открива в Международния ден на музиката своя нов сезон, съобщават от културната институция. Началото ще бъде сложено с оперетата „Графиня Марица“ от Имре Калман в постановка на Вера Немирова с участието на Илина Михайлова.
През октомври оперният театър на Варна ще представи отново някои от спектаклите, които направиха премиерите си през лятото в рамките на 15-ото издание на „Опера в Летния театър“. Планирани са и нови музикални събития.
Зрителите ще могат да гледат и на закрито операта „Самсон и Далила“ на Камий Сен-Санс, съвместна продукция с Албанската национална опера, както и Триптиха на Пучини с едноактните опери „Мантията“, „Сестра Анджелика“ и „Джани Скики“, постановка на Пучиниевия фестивал Торе дел Лаго с диригент Якопо Сипари ди Пескасероли. Очаква се в ролята на Д
Американският музикант и актьор Уили Нелсън, който е на 91 години, издаде нов албум - Last Leaf on the Tree, предаде Асошиейтед прес.
Това е вторият му студиен албум за тази година. Освен това е 76-ия му солов албум и 153-и в кариерата му.
Last Leaf on the Tree е първият албум на кънтри изпълнителя, продуциран изцяло от сина му Майка. Музикалната продукция съдържа песни от автори като Том Уейтс, Нийл Йънг и Нина Симон, нова версия на песента на Нелсън от 1962 г. The Ghost и парчето The Color of Sound, написано съвместно със сина му.
След седем десетилетия писане на песни Нелсън казва в интервю за Асошиейтед прес, че единственият начин да се определи дали една песен е добра, е когато тя бъде чута. „Познаваш я, когато я чуеш. Когато чуеш нещо и си кажеш: По дяволите, иска ми се аз да бях написал това, това е добра песен“.
За своя колега
Камерен състав на Симфониета - Шумен ще изнесе концерт в къщата музей "Панчо Владигеров" в града на 31 октомври, съобщи концертмайсторът на музикалната формация Гергана Петрова. В изявата ще се включат трима музиканти, поясни тя.
"Ще бъдем трио - две цигулки и чело. Ще свирим с Теодора Юлкова и Галя Ушева. Това ще е нещо ново в концертния календар на Симфониета - Шумен. Правим концерти под различен надслов, част от различни цикли. Имаме цикъл "Рамо до рамо", цикъл "Настояще и бъдеще" и мисля, че сега поставяме началото на нов цикъл - "Камерна музика", каза Гергана Петрова.
По думите камерната музика е форма на класическа музика, която е композирана за малка група инструменти. Традиционно тази група може да се побере в дворцова зала или голяма стая. Разцветът на камерната музика е по време на Ренесанса, тя се е изпълнявала в дворци и домове на аристократи, каза концертм
Новият балетен сезон за Държавна опера - Стара Загора ще бъде открит утре, 19 октомври, с предпремиера на балета „Копелия” от Лео Делиб. Това става ясно от програмата с предстоящи събития, публикувана на официалния сайт на културната институция.
Автор на костюмите и декорите е Салваторе Руссо. Хореограф на постановката е балетният артист и дъгогодишен премиер солист на балета на Римската опера Луиджи Мартелета.
В спектакъла на балета „Копелия” зрителите ще видят в ролята на Сванилда примабалерината Анелия Димитрова, в ролята на Франц ще танцува Фиорди Лоха, а в ролята на Копелиус – Калин Любенов. Участва цялата многонационална балетна трупа на Старозагорската опера с художествен ръководител примабалерината, хореограф и педагог Силвия Томова.
Музиката на балета „Копелия, или момичето с емайловите очи” е дело
Втора поредна вечер амфитеатърът в Созопол се напълни за филм на режисьора Павел Г. Веснаков. Снощи бе прожектиран първият епизод на сериала на БНТ „Всичко за сина ми“, а тази вечер - игралният филм „Безветрие“. И двете прожекции са част от програмата на 40-ите празници на изкуствата „Аполония“.
„За първи път в историята на „Аполония“ един режисьор има два филма. И този режисьор е Павел Г. Веснаков“, обяви проф. Божидар Манов.
Павел Г. Веснаков обясни, че това е ексклузивна прожекция. „Вие сте първите зрители в България“, уточни режисьорът. По думите му филмът е в неконвенционален формат и е замислен да се гледа в малки киносалони.
Лентата е с изображение форматирано в квадрат 1:1. Обичайно е в правоъгълни формати - 4:3 или 16:9, обясни проф. Манов.
„Това е много екстремно худ
„Има всякаква музика за различни поводи, но е жалко, че малко хора виждат красотата на класическата музика", посочи Стоймиров. Той смята, че е обогатяващо за човек да има познания в класическата музика и това може да допринесе за развитието на характера.
Набирането на средства за закупуване на роял за кюстендилския общински театър ще продължи с още благотворителни концерти, допълни музикантът.